
Blachy dachowe są wybierane są przez blisko 40% polskich przedsiębiorców, przede wszystkim ze środkowo-wschodniej części kraju. Istnieje wiele typów pokryć z blachy. Są to elementy tanie, lekkie i zarazem proste w montażu. Jeżeli konstrukcja dachu nie jest złożona, a zależy nam na minimalizacji kosztów, warto rozważyć wykorzystanie pokryć wielkoformatowych, takich jak blachodachówka w arkuszach albo blacha płaska w zwojach lub panelach. W związku z wysoką różnorodnością oferty, należy zadać pytanie, w jaki sposób odpowiednio dobrać blachę dachową?
Jak może sugerować już sama nazwa produktu, cienka blacha dachowa charakteryzuje się niską wagą. W ocenie inwestora może to stanowić ważną zaletę, gdyż takie parametry umożliwiają dodatkowe oszczędności w postaci obniżenia wydatków na budowę więźby dachowej. Cienka blacha na dach nie obciąża zanadto więźby, dzięki czemu nie ma konieczności inwestowania w duża budowę nośną (co miałoby miejsce w wypadku wykorzystania dachówki ceramicznej). W propozycjach sprzedażowych znaleźć można wiele modeli naturalnych pokryć dachowych. Blacha trapezowa, blachodachówka lub gonty bitumiczne posiadają szereg różnorodnych parametrów.
Papa jest znacznie tańszym produktem (w przeliczeniu na metry kwadratowe), niż blacha dachowa, jednak jej wykorzystanie wymaga pełnego deskowania oraz przynajmniej dwóch klas: podkładowej, która montowana jest automatycznie oraz termozgrzewalnej naziemnej. Papę wykorzystać można zarówno na dachach płaskich, jak również pochyłych. Przy zakupie papy, należy ustalić jaką gwarancją jest objęta, a także jaka jest jej wytrzymałość na zginanie, temperaturę i zrywanie. Istotne pozostają również jej grubość i zbrojenie.
Blacha dachowa, która cechuje się zdecydowanie najwyższą odpornością na oddziaływanie czynników zewnętrznych, jest blacha cynkowo-tytanowa. Niejednokrotnie wytwórcy określają jej wytrzymałość na przewyższającą 100 lat. Tak jak ryzyko wystąpienia korozji ma miejsce w przypadku tradycyjnych wytworów stalowych, tak blachy cynkowo-tytanowe nie są nim obarczone.
Na rynku znaleźć można blachodachówki oferowane na na wymiar w arkuszach lub jako blachy dachowe modułowe (inaczej panelowe). Selekcja produktu jest prowadzona indywidualnie i realizowana w sposób zależny od typu danego dachu. Dzięki takiemu działaniu, ilość zakupionego produktu jest dopasowana do dachu – tym samym niwelujemy odpad pozostały po montażu. Minusem tego rozwiązania pozostaje brak możliwości swobodnego przenoszenia arkuszy, gdyż wszystko zaprojektowanie jest „na wymiar”.
Blacha dachowa sprawdza się podczas obróbek dekarskich, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak również na dachach budynków firmowych i – częściowo – w każdej dziedzinie. Produkowana jest ze stali, aluminum czy miedzi. Wszystkie rodzaje produktu charakteryzują się wysoką atrakcyjnością, natomiast uzupełnieniem dachu może pozostać blacha na dach dekoracyjna, na przykład z wcięciami albo ryflowaniami. Zastanawiając się nad wyborem blachy na dach, należy wziąć pod uwagę jej grubość, typ ubezpieczenia (na przykład poliestrowe lub puralowe) i uwzględnić pokrycie przeciwrdzewne (w formie cynku, alucynku), chroniące przed występowaniem korozji.
Dzięki temu, że blachówki trapezowe, płaskie, blachodachówki oraz płytki dachowe są lżejsze aniżeli standardowe dachówki ceramiczne lub cementowe, forma więźby nie musi być duża. Przekrój krokwi może być lżejszy o 30%! Pamiętać należy, iż odmienne rodzaje blachodachówek mają inną wagę – warto skonsultować decyzję o zmianie pokrycia i upewnić się, iż forma je udźwignie.