Hale stalowe

hale stalowe

Dla wielu polskich przedsiębiorstw podstawę rozwoju stanowi inwestycja w nowe budynki. W zależności od potrzeb i strategii, mogą to być na przykład stalowe hale magazynowe, garażowe, inwentarskie lub obiekty, które łączą wszystkie te funkcje. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na hale stalowe, między innymi ze względu na relatywnie niskie koszty i krótki czas budowy.

Hale stalowe i ich zalety

Hale stalowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych murowanych budynków. Hale posiadają szereg zalet, dzięki którym znajdują zastosowanie w niemalże każdym biznesie. Działalność zakładów przemysłowych jest niejednokrotnie realizowana w obrębie hal stalowych ze względu na korzyści, jakie niesie tego typu środowisko pracy. Obiekty są ergonomiczne, zaś koszt ich eksploatacji niższy, niż w przypadku murowanych budynków. Ze względu na swoją specyfikę, hale stalowe mogą być dostosowywane do najbardziej nietypowych potrzeb inwestorów. Konstrukcje stalowe mogą być wzbogacone o przeszklone fasady czy niestandardowo rozmieszczone ciągi komunikacyjne. Wykorzystanie hal umożliwia również łączenia części magazynowych lub przemysłowych z powierzchniami administracyjnymi. Dzięki temu kompleksowa działalność przedsiębiorstwa może być prowadzona w obrębie jednego obiektu.

Konstrukcje stalowe tego typu budynków charakteryzują stalowe słupy pionowe, które są wzmocnione poprzecznymi ryglami i stężeniami. Rygle i płatwie stanowią natomiast szkielet części dachowej. Posadzka wykonana jest z betonu. Nie jest zatem przesadą stwierdzenie, że hale stalowe to solidne obiekty, które mogą służyć przez dziesięciolecia.

Hale stalowe w wielu branżach

Inwestorzy podejmując decyzję o rozbudowie linii produkcyjnej liczą na możliwość szybkiego montażu, dlatego sięgają po rozwiązanie jakim jest budowa lekkich hal stalowych. Tego typu konstrukcje są wykorzystywane również jako hale wystawowe i handlowe. Struktura obiektu zapewnia możliwość zorganizowania dużych zebrań, czy targów, co – szczególnie w erze postpandemicznej – wymagało będzie odpowiedniego zaplecza higieniczno-sanitarnego oraz komunikacyjnego.

Konstrukcje stalowe stanowią również dobre rozwiązanie dla rozwijającej się branży budowlanej. Prace wykonywane przez przedsiębiorstwa z branży niejednokrotnie są realizowane pod gołym niebem, dlatego niewielkie hale stalowe, w których składuje się materiały traktowane są jako nieoceniona pomoc. Dzięki takim działaniom, budowlańcy nie są zmuszeni wykluczać z oferty specjalnych towarów, które wymagają ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dzięki możliwości łączenia w jednym obiekcie powierzchni produkcyjnej i magazynowej z administracyjną, hale stalowe znajdują zastosowanie w stolarniach, przemyśle ciężkim, produkcji opału, automotive czy produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto, szerokie spektrum wyposażenia stalowych hal magazynowych umożliwia wykorzystanie ich w rolnictwie, branży kurierskiej i pocztowej, przemyśle spożywczym, militariach czy zarządzaniu odpadami.

Od czego zależy cena hali stalowej?

Cena budynków o stalowej konstrukcji jest uwarunkowana przez wiele czynników. Koszt montażu ustalany jest indywidualnie w zależności od wymagań klienta i specyfiki projektu. Najistotniejszym aspektem określającym cenę jest jednak docelowe zastosowanie obiektu. Inwestor powinien zyskać dokładny pogląd na to, jakiego rodzaju instalacja będzie wymagana w budynku oraz jakie będzie dodatkowe wyposażenie i elementy wykończeniowe.

Na koszt budowy hali wpływa również konieczność jej izolacji. Cena ocieplonego budynku jest znacznie wyższa, między innymi ze względu na wykorzystanie dodatkowych komponentów, takich jak blachy trapezowe czy płyty warstwowe.

Cena hali stalowej zależy także od jej rozmiarów. Im większe gabaryty, tym wyższe będą koszty usługi.

Hale stalowe – podsumowanie

Hale stalowe są obecnie korzystnym rozwiązaniem dla wielu branż. Ze względu na liczne zalety, konstrukcje tego typu wykorzystywane są jako obiekty produkcyjne w automotive, stolarniach czy produkcji opału. Jako budynki magazynowe, usprawniają pracę w przemyśle spożywczym, branży kurierskiej i pocztowej, a także w rolnictwie.

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE