Koszt budowy hali z płyt warstwowych

Budownictwo obiektów przemysłowych, magazynowych, handlowych w zdecydowanej większości realizowane jest obecnie z zastosowaniem płyt warstwowych. Hale stalowe obudowane panelami warstwowymi to powszechny widok w industrialnym krajobrazie naszego kraju. Technologia ta prawie całkowicie wyparła budownictwo murowane.

Jest kilka czynników, które o tym zadecydowały, a pierwszy i zasadniczy to koszt budowy. W przypadku hal z płyt warstwowych cena może być niższa nawet o połowę w porównaniu z halami murowanymi.

Porównanie kosztów dla budowy ściany o powierzchni 1000m2
Ściany w technologii murowanej wartość brutto Ściany z płyt warstwowych wartość brutto
Ściany nośne – materiały 98 200 Płyty warstwowe koszt  95 940
Wykonanie ścian nośnych – robocizna  50 100 Obróbki i akcesoria  14 760
Koszt materiałów na elewację 105 180 Montaż płyt warstwowych  43 050
Koszt robocizny za wykonanie elewacji zewnętrznej 62 710
Koszty razem  316 190    Koszty razem  153 750   
Cena za m2               316    Cena za m2                 154   
Źródło: www.kb.pl

 

Jak widać w powyższej tabeli koszty budowy przemawiają za zastosowaniem płyt warstwowych. Jest to technologia dużo tańsza przez niższe koszty samych materiałów, jak i niższe koszty robocizny.

W obecnych czasach zaś coraz trudniej na rynku o wykwalifikowaną siłę roboczą. Często mamy do czynienia z ludźmi bez odpowiednich umiejętności, co wpływa na niską jakość wykonanych robót.

Kolejnym czynnikiem przemawiającym za budową obiektów z płyt warstwowych jest czas realizacji. Dzięki możliwości realizacji kilku procesów równolegle czas ten można znacznie skrócić. Dla przykładu podczas gdy prowadzone są prace ziemne i fundamentowe przygotowywana jest konstrukcja stalowa.

Same prace związane z montażem tejże konstrukcji i płyt warstwowych przebiegają relatywnie szybko w porównaniu do budowy w technologii murowanej. Wykwalifikowana ekipa montażowa potrafi położyć dziennie nawet 800m2 płyty dachowej. Firmy specjalizujące się w budowie hal potrafią wybudować taki obiekt w przeciągi 5-8 tygodni, co w przypadku technologii tradycyjnej jest raczej niemożliwe. Krótszy czas realizacji to także szybsze przekazanie budynku do użytkowania, a co za tym idzie szybsza możliwość zarabiania przez inwestora.

Płyty warstwowe oprócz niskiego kosztu budowy i krótkiego czasu realizacji dają także duże możliwości jeżeli chodzi o wygląd budynku. Szeroka paleta kolorów pozwala tworzyć nowoczesny i elegancki design obiektów. Inwestorzy coraz bardziej dbają o wygląd swoich przedsiębiorstw i coraz bardziej zwracają uwagę na to, aby ich nowopowstałe budynki ładnie się prezentowały. Płyty warstwowe dają w tej kwestii duże możliwości.

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE