Obudowa hali płytą warstwową to aktualnie najbardziej optymalne rozwiązanie. Czas realizacji budowy „na gotowo” skracamy do kilku miesięcy, podczas, gdy stawiając halę w systemie murowanym potrzeba minimum roku. Montujemy konstrukcję stalową lub żelbetową, następnie obudowujemy płytą warstwową, wykańczamy obróbką i gotowe. Odchodzą prace dodatkowe jak: ocieplenie (płyta sama w sobie jest produktem izolacyjnym), otynkowanie od wewnątrz i od zewnątrz (estetyczne wykończenie blachą w kolorze). Płytą warstwową można również obudować istniejące budynki – docieplenie i wykończenie w jednym.
Obudowa ścian hali może być układzie poziomym jak i pionowym. Firma Izopanel ma w swojej ofercie płyty z widocznym mocowaniem IzoWall (zalecane do poziomego układu płyt) oraz płyty z ukrytym mocowaniem IzoGold (zalecane do układu pionowego). Widoczny łącznik występuje w trzech rdzeniach PIR-N/PIR-F (grubość płyt od 40 mm do 200 mm), MW (grubość płyt od 60 mm do 200 mm) i EPS (grubość płyt od 50 mm do 250 mm). Ukryty łącznik na tą chwilę tylko w piance PIR-N/PIR-F (od 60 mm do 120 mm). W przypadku obudowy chłodni lub mroźni Izopanel oferuje płyty chłodnicze IzoCold z pianką PIR-N/PIR-F w grubości od 120 mm do 220 mm. W przypadku mroźni zaleca się pionowy układ płyt montowany po wewnętrznej stronie konstrukcji. Płyty te charakteryzują się labiryntowym zamkiem.
Poniżej krótka instrukcja obudowy hal płytą warstwową:
- Pierwszą płytę opieramy na podwalinie umieszczając w obróbce startowej Ob- 20 lub Ob- 41 i przykręcamy do konstrukcji wkrętami. Połączenie płyty i podwaliny maskujemy tzw. okapnikiem, czyli obróbką Ob- 07.
- Kręcąc płyty do słupa pamiętamy o zachowaniu przestrzeni dylatacyjnej ok. 2 cm. Wypełniamy tą przestrzeń pianką poliuretanową, następnie maskujemy obróbką Ob-35. W przypadku płyt w układzie pionowym tej obróbki nie stosujemy.
- Naroża wykonujemy poprzez przycięcie płyt pod kątem 45 stopni lub dostawiamy płytę do boku drugiej. Przestrzeń wypełniamy pianką i zakładamy obróbkę narożną systemową (Ob-10, Ob-12, Ob-42) lub indywidualną.
- Płytę dachową przykręcamy wkrętami do konstrukcji przewiercając się przez garby. Bardzo ważne jest przykręcenie płyty do konstrukcji na łączeniu zamków oraz zszycie „farmerami” zakładu co max.30 cm.
- W kalenicy połączeni płyt uszczelniamy pianką poliuretanową i zamykamy obróbką kalenicową 0b- 03 i podkalenicową Ob-04 oraz pamiętamy o zastosowaniu uszczelek dopasowanych do kształtu płyt dachowych IzoRoof.
- Na szczycie wzdłuż płyty dachowej montujemy wiatrownicę Ob- 31 i profil zamykający Ob- 37. Połączenie płyty dachowej i ściennej maskujemy narożnikiem małym Ob- 11.
- Okap możemy wykonać w trzech wariantach:
– rynna mocowana do płyty
– rynna mocowana do obróbki podrynnowej
– bez rynny – wersja z podcięciem płyty
- Płyta IzoRoof PIR-N/PIR-F; MWF; EPS
- Wkręt samowiercący z podkładką EPDM
- Rynna oraz Rynhak stalowy
- Płyta ścienna Izowall/IzoGold
- Pianka poliuretanowa
- Obróbka blacharska Ob-08
- Obróbka blacharska Ob-11
- Obróbka blacharska Ob-13
- Obróbka blacharska Ob-33
- Obróbka blacharska Ob-18
- Obróbka blacharska Ob-19 g=0,88 mm
11a. Obróbka indywidualna zamiennie względem Ob-19 dla płyt o grubości ≤ 80mm
- Wariantowo Ob-14 zamiast Ob-33
- Wariantowo Ob-34 zamiast Ob-33
13a. Wariantowo zaślepki do garbów zamiast
Ob-34, Ob-33
- Płyta OSB
- Element mocujący L-04
- Masa trwale plastyczna
- Nit szczelny 4.0 x 10 mm
Hala gotowa.
Wszelkie dodatkowe detale montażowe można znaleźć na stronie https://www.izopanel.pl/dokumentacja/katalogi/ w Katalogu Technicznym.
W przypadku chłodni i mroźni, gdzie temperatura wewnętrzna musi być kontrolowana, montaż płyt przebiega inaczej. Poniżej kilka ważnych szczegółów:
- Płytę montuje się w pionie, żeby uniknąć efektu przemarzania na słupach/połączeniach płyt oraz dla zachowania większej higieny.
- Jak już wcześniej zostało wspomniane obudowa płytami odbywa się wewnątrz szkieletu konstrukcji – unikamy w ten sposób dodatkowych izolacji konstrukcji.
- Detal połączenia płyty chłodniczej z cokołem:
- Płyta IzoCold PIR-N/PIR-F
- Masa trwale plastyczna
- Paroizolacja pionowa
- Paroizolacja pozioma
- Płyta posadzkowa betonowa
- Usunięcie okładziny płyty warstwowej na odcinku
odpowiadającym wysokości warstwy izolacyjnej
- Warstwy posadzki wg proj. architektury
- Profil cokołowy z PCV
- Wkręt samowiercący ze stali nierdzewnej
z podkładką i uszczelką
- Obróbka blacharska Ob-15
- Wkręt samowiercący z podkładką EPDM
(wariantowo nit szczelny 4.0x10mm)
- Wkręt oraz kołek szybkiego montażu
- Belka podwalinowa
- Słup wg projektu konstrukcji
- Połączenie płyt w narożniku powinno być wykonane poprzez „wcięcie się” jednej płyty w drugą co przedstawia poniższy rysunek
- Połączenia płyt należy uszczelnić silikonem sanitarnym.