Obudowa hal płytą warstwową.

Obudowa hali płytą warstwową to aktualnie najbardziej optymalne rozwiązanie. Czas realizacji budowy „na gotowo” skracamy do kilku miesięcy, podczas, gdy stawiając halę w systemie murowanym potrzeba minimum roku. Montujemy konstrukcję stalową lub żelbetową, następnie obudowujemy płytą warstwową, wykańczamy obróbką i gotowe. Odchodzą prace dodatkowe jak: ocieplenie (płyta sama w sobie jest produktem izolacyjnym), otynkowanie od wewnątrz i od zewnątrz (estetyczne wykończenie blachą w kolorze). Płytą warstwową można również obudować istniejące budynki – docieplenie i wykończenie w jednym.

Obudowa ścian hali może być układzie poziomym jak i pionowym. Firma Izopanel ma w swojej ofercie płyty z widocznym mocowaniem IzoWall (zalecane do poziomego układu płyt) oraz płyty z ukrytym mocowaniem IzoGold (zalecane do układu pionowego). Widoczny łącznik występuje w trzech rdzeniach PIR-N/PIR-F (grubość płyt od 40 mm do 200 mm), MW (grubość płyt od 60 mm do 200 mm) i EPS (grubość płyt od 50 mm do 250 mm). Ukryty łącznik na tą chwilę tylko w piance PIR-N/PIR-F (od 60 mm do 120 mm). W przypadku obudowy chłodni lub mroźni Izopanel oferuje płyty chłodnicze IzoCold z pianką PIR-N/PIR-F w grubości od 120 mm do 220 mm. W przypadku mroźni zaleca się pionowy układ płyt montowany po wewnętrznej stronie konstrukcji. Płyty te charakteryzują się labiryntowym zamkiem.

Poniżej krótka instrukcja obudowy hal płytą warstwową:

  • Pierwszą płytę opieramy na podwalinie umieszczając w obróbce startowej Ob- 20 lub Ob- 41 i przykręcamy do konstrukcji wkrętami. Połączenie płyty i podwaliny maskujemy tzw. okapnikiem, czyli obróbką Ob- 07.
  • Kręcąc płyty do słupa pamiętamy o zachowaniu przestrzeni dylatacyjnej ok. 2 cm. Wypełniamy tą przestrzeń pianką poliuretanową, następnie maskujemy obróbką Ob-35. W przypadku płyt w układzie pionowym tej obróbki nie stosujemy.
  • Naroża wykonujemy poprzez przycięcie płyt pod kątem 45 stopni lub dostawiamy płytę do boku drugiej. Przestrzeń wypełniamy pianką i zakładamy obróbkę narożną systemową (Ob-10, Ob-12, Ob-42) lub indywidualną.
  • Płytę dachową przykręcamy wkrętami do konstrukcji przewiercając się przez garby. Bardzo ważne jest przykręcenie płyty do konstrukcji na łączeniu zamków oraz zszycie „farmerami” zakładu co max.30 cm.
  • W kalenicy połączeni płyt uszczelniamy pianką poliuretanową i zamykamy obróbką kalenicową 0b- 03 i podkalenicową Ob-04 oraz pamiętamy o zastosowaniu uszczelek dopasowanych do kształtu płyt dachowych IzoRoof.
  • Na szczycie wzdłuż płyty dachowej montujemy wiatrownicę Ob- 31 i profil zamykający Ob- 37. Połączenie płyty dachowej i ściennej maskujemy narożnikiem małym Ob- 11.
  • Okap możemy wykonać w trzech wariantach:

– rynna mocowana do płyty

– rynna mocowana do obróbki podrynnowej

– bez rynny – wersja z podcięciem płyty

 

  1. Płyta IzoRoof PIR-N/PIR-F; MWF; EPS
  2. Wkręt samowiercący z podkładką EPDM
  3. Rynna oraz Rynhak stalowy
  4. Płyta ścienna Izowall/IzoGold
  5. Pianka poliuretanowa
  6. Obróbka blacharska Ob-08
  7. Obróbka blacharska Ob-11
  8. Obróbka blacharska Ob-13
  9. Obróbka blacharska Ob-33
  10. Obróbka blacharska Ob-18
  11. Obróbka blacharska Ob-19 g=0,88 mm

11a. Obróbka indywidualna zamiennie względem Ob-19 dla płyt o grubości ≤ 80mm

  1. Wariantowo Ob-14 zamiast Ob-33
  2. Wariantowo Ob-34 zamiast Ob-33

13a. Wariantowo zaślepki do garbów zamiast

Ob-34, Ob-33

  1. Płyta OSB
  2. Element mocujący L-04
  3. Masa trwale plastyczna
  4. Nit szczelny 4.0 x 10 mm

Hala gotowa.

Wszelkie dodatkowe detale montażowe można znaleźć na stronie https://www.izopanel.pl/dokumentacja/katalogi/ w Katalogu Technicznym.

W przypadku chłodni i mroźni, gdzie temperatura wewnętrzna musi być kontrolowana, montaż płyt przebiega inaczej. Poniżej kilka ważnych szczegółów:

  • Płytę montuje się w pionie, żeby uniknąć efektu przemarzania na słupach/połączeniach płyt oraz dla zachowania większej higieny.
  • Jak już wcześniej zostało wspomniane obudowa płytami odbywa się wewnątrz szkieletu konstrukcji – unikamy w ten sposób dodatkowych izolacji konstrukcji.
  • Detal połączenia płyty chłodniczej z cokołem:

 

  1. Płyta IzoCold PIR-N/PIR-F
  2. Masa trwale plastyczna
  3. Paroizolacja pionowa
  4. Paroizolacja pozioma
  5. Płyta posadzkowa betonowa
  6. Usunięcie okładziny płyty warstwowej na odcinku

odpowiadającym wysokości warstwy izolacyjnej

  1. Warstwy posadzki wg proj. architektury
  2. Profil cokołowy z PCV
  3. Wkręt samowiercący ze stali nierdzewnej

z podkładką i uszczelką

  1. Obróbka blacharska Ob-15
  2. Wkręt samowiercący z podkładką EPDM

(wariantowo nit szczelny 4.0x10mm)

  1. Wkręt oraz kołek szybkiego montażu
  2. Belka podwalinowa
  3. Słup wg projektu konstrukcji
  • Połączenie płyt w narożniku powinno być wykonane poprzez „wcięcie się” jednej płyty w drugą co przedstawia poniższy rysunek

  • Połączenia płyt należy uszczelnić silikonem sanitarnym.
Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE