Obudowa hali stalowej płytą warstwową. Hit czy kit?

W budownictwie przemysłowym zauważalny jest coraz częściej trend, który toczy naszą cywilizacje w życiu codziennym, szybko i w miarę możliwości tanio a zarazem dobrze. Czy warto inwestować w tej gałęzi życia, biznesu w budowę hali stalowej wykorzystując płyty warstwowe? Postaram się to Państwu wyjaśnić w tym artykule…

Każdy z nas ma wyobrażenie zabudowy, która będzie nam służyć poprzez cztery pokolenia…. „ Synu przekazuje Tobie tą halę przemysłową, którą zbudował mój dziadek, niech służy Tobie i Twoim wnukom”..

Żyjemy szybko, chcemy podejmować decyzje racjonalnie bez poczucia dysonansu po decyzyjnego. Ma to szczególne znaczenie, kiedy zaczynamy prowadzić biznes na większą skalę. Bycie inwestorem przedkłada się na fakt dbania o swój biznes, portfel czy komfort swoich pracowników. Hala przemysłowa, jako miejsce, w którym przelewamy swoje pomysły na taśmę produkcyjną, czy chcemy magazynować, przechowywać produkty wyprodukowane lub zakupione do dalszej odsprzedaży, musi spełniać wszelkie warunki techniczne narzucane przez prawo budowlane, jak i również wspomnianego już komfortu pracy.

Budownictwo przemysłowe stawia dzisiaj na budynki wielkogabarytowe, które zapewniają odpowiednią kubaturę. Ważnym aspektem jest również utrzymanie odpowiednich temperatur po ogrzaniu obiektu.

Pomysł zawsze rodzi się w głowie… Chcemy rozwijać biznes. Podejmujemy decyzje, budujemy!!  I tutaj nasuwa się pytanie, czy budowę wykonujemy metodą tradycyjną, murowaną, czy może postawimy nowoczesną hale stalową. Zaczynamy kalkulować koszt, ale i czas realizacji inwestycji. Kierując się utartą maksymą „czas to pieniądz” już po wstępnych kalkulacjach dochodzimy do jednego wniosku – hala stalowa. Składową decyzji jest przede wszystkim czas, szczególnie w dobie gdy praca ludzka jest coraz droższa i w ogólnym koszcie budowy stanowi coraz większą składową.

Po wykonaniu projektu spełniającego nasze oczekiwania, wyborze firmy, która posiada doświadczenie w budowie tego rodzaju obiektów, następuje wybór podstawowych materiałów. Odpowiednio dobrana konstrukcja do budowy hali stalowej to jedno. Drugie to dobór właściwej płyty warstwowej, która posłuży nam, jako obudowa „szkieletu” naszej hali stalowej.

Płyta warstwowa, jako materiał budowlany stosowany do budowy hal przemysłowych i budowli magazynowych, składa się z blach obustronnie zabezpieczającej rdzeń termoizolacyjny, którym może być styropian, wełna mineralna, poliuretan (PUR) lub poliizocyjanurat (PIR).

Ważnym elementem płyty warstwowej jest blacha, jej grubość i gatunek. Dopiero okładziny stalowe w połączeniu z rdzeniem zapewniają nam sztywność materiału oraz jego odpowiednią wytrzymałość. Nie bez znaczenia jest również profilowanie, które dodatkowo wspiera te parametry – pyta bez profilowania ma niższe charakterystyki wytrzymałościowe.

Następny element to powłoka, a właściwie powłoki antykorozyjne, pokrywające blachy. Zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku mamy do czynienia ze środowiskami w różnym stopniu mogącymi powodować powstawanie korozji stosowanych przez nas materiałów budowlanych. Tylko odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne, zastosowanie odpowiedniej grubości i typu powłoki gwarantuje, że nasza budowla w stanie nienaruszonym będzie służyła kilkadziesiąt lat.

Natomiast odpowiednio dobrany rdzeń płyty, jego rodzaj i grubość, stanowi klucz do naszego bezpieczeństwa i komfortu, zapewniając oczekiwane warunki termiczne i akustyczne. Płyty warstwowe wykorzystywane podczas budowy hal stalowych to nie tylko ściany zewnętrzne, ale również sufity podwieszane i wewnętrzne ścianki działowe. Kolebką rdzenia płyt warstwowych jest wypełnienie ze styropianu EPS (od tego się wszystko zaczęło). Dzisiaj EPS służy raczej, jako „ekonomiczne rozwiązanie” dla mniej wymagających inwestorów. który Ze względu na zbliżanie się ceny takiej płyty do dużo nowocześniejszego rozwiązania PUR/PIR przy takim samym stopniu przenikalności cieplnej, ale mniejszej grubości, z roku na rok stanowi  ona coraz mniejszy udział w rynku.

Kolejne typy płyt warstwowych do budowy hal stalowych posiadają rdzeń z piany PUR -poliuretan, PIR – poliizocyjanurat. W miarę rozwoju myśli technologicznej, rdzeń płyty warstwowej również doczekał się ewolucji. Płyta warstwowa w rdzeniem PUR jest powoli wypierana z rynku przez PIR.

Skład rdzenia typu PIR odgrywa kluczową role w przypadku zaistnienia pożaru. Po wystąpieniu pożaru piana typu PUR, wytwarza więcej dymu oraz znacznie szybciej się wypalają, co utrudnia prowadzenie akcji ratunkowej..  Rdzeń PIR nie posiada wad PUR’a.

Najlepiej porównanie tych rdzeni oddaje film:

https://youtube.com/watch?v=ITmE-5F0dVE

Wełna MWF ma zastosowanie w przypadku, kiedy w projekcie oczekiwane są najwyższe parametry odporności ogniowej przegrody dochodzące nawet do EI120.

Spory udział w obudowach hal stalowych stanowią obecnie płyty warstwowe z rdzeniem z piany PIR. Warto podkreślić parametry izolacyjno–termiczne tego produktu, współczynnik przenikania ciepła U=0, 22 W/m2K , przy grubości płyty 100mm. Płyta z rdzeniem z wełny MWF osiąga taki wynik dopiero przy grubości 175mm.

Grubsza ściana to również wyższe koszty obróbek, akcesoriów, montażu i obudowy hali stalowej. Stąd też inwestor zanim podejmie decyzję o budowie, musi odpowiedzieć sobie na wiele pytań.

Budownictwo przemysłowe, czyli hala stalowa, budynek produkcyjny, budynek magazynowy, centrum logistyczne, budynki rolnicze, chłodnie, mroźnie to rynek, który ze względu na konieczność nadgonienia dystansu do zachodniej Europy jeszcze przez wiele lat będzie intensywnie się rozwijał.

Izopanel Sp. z o.o. chętnie podzieli się z Państwem swoim doświadczeniem i pomoże w doborze optymalnych materiałów do budowy Państwa hali.

Galeria zdjęć

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE