Panele ścienne

Rozważając remont budynku przemysłowego wiele czasu poświęcimy temu, jakie materiały wykorzystać, aby wykończenie było solidne i trwałe. Mnogość opcji wydaje się jednocześnie tak duża, że pozornie trudno o jednoznaczny wybór. Podobne dylematy będą towarzyszyć nam przy budowie zupełnie nowego obiektu. Jakość wykończenia ścian ma niebagatelny wpływ na efekt końcowy całego przedsięwzięcia.

Podczas gdy tradycyjne metody wykańczania ścian są popularne i powszechnie znane, ciekawą alternatywą pozostają panele ścienne. Stanowią niecodzienne produkty, ale zarazem funkcjonalne. Jakie są ich rodzaje? Czy uda się je łatwo zainstalować?

Panele ścienne, solidne i izolujące

Jeżeli prowadzimy remont hali, powierzchni przemysłowej, obory lub magazynu, to jesteśmy zdecydowani, by wybrać elementy, które prócz wysokich walorów estetycznych, będą spełniały jednocześnie rolę ochronną i izolacyjną. Izolacyjność termiczna również ma bardzo duże znaczenie.

Wybierając właściwe elementy, zapewniamy sobie zarówno komfort korzystania z budynku jak i wysoką trwałość oraz długą żywotność remontowanego obiektu. Panele ścienne mogą stanowić wówczas jeden z podstawowych produktów konstrukcyjnych. Ważnym jest, by spełniały odpowiednie wymogi, gdyż o wiele łatwiej i taniej jest dobrze wybrać na początku, niż wymieniać produkt później.

Dobry przykład panelu ściennego o cechach wskazanych powyżej, stanowi IzoWall PIR-N/PIR-F. Te panele ścienne mają rdzeń wykonany ze sztywnej i bezfreonowej samogasnącej pianki PIR-N/PIR-F. Materiał ten cechuje się najkorzystniejszą relacją współczynnika przewodzenia ciepła, zaś poszczególne elementy są ze sobą szczelnie połączone. Panele posiadają szerokie ciągłe uszczelki poliuretanowe. Posiadają taśmę zabezpieczającą przed dyfuzją i infiltracją wody. Ich elementami są także podwójne zamki łączące w typie pióro i wpust, które ułatwiają montaż i zwiększają szczelność ogniową.

Istotnym argumentem za montażem paneli ściennych jest coraz popularniejsza opinia, że dobrze wyglądają na remontowanych powierzchniach. Okładziny są profilowane – można korzystać też z szerokiej gamy kolorów. To wszystko sprawia, że dopasowanie produktu do remontowanej powierzchni nie jest trudne.

Montaż paneli ściennych

Montaż paneli ściennych nie jest skomplikowany. Sama realizacja procesu wymaga oczywiście pewnej wprawy i wiedzy, jaką wykorzystuje się przy tego typu remontach. Co istotne, panele ścienne są kompletnym prefabrykatem, który stanowi najczęściej jedyną warstwę obudowy danego budynku – fakt ten w znaczącym stopniu przyśpiesza montaż.

Obniża to także ogólne koszty. Zamki w tych płytach są odpowiednio wyprofilowane co ułatwia ich spasowanie i zapewnia dokładność połączenia. To ważne by każdy element był dobrze wykonany.

Konstrukcja sprawia więc że całość jest prosta w instalacji. Jest to istotny element przy wyborze rodzaju produktów.

W jakich rodzajach pomieszczeń stosuje się panele ścienne?

Panele ścienne znajdują zastosowanie w różnego rodzaju budynkach przemysłowych, w szerokim spektrum branż. Jako przykłady można wskazać rolnictwo, przemysł lub chłodnictwo. Warto podkreślić, że panele ścienne mogą być montowane w każdych warunkach klimatycznych, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków.

Czy warto stosować panele ścienne?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki opisane powyżej, stawiamy tezę, że odpowiedź zdecydowanie brzmi: “tak!”. Zarówno wykonanie, cechy produktu jak i stosunkowo łatwy montaż sprawiają, że panele ścienne stanowią dobry wybór.

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE