Typy paneli – dach, ściana, chłodnia, zastosowanie

W obecnych czasach zastosowanie płyt warstwowych jest bardzo powszechne, nie tylko w przemyśle, od którego zaczęła się kariera płyt, ale i dla osób prywatnych. Zacznijmy jednak od początku, płyty warstwowe znane w Polsce od lat 70-tych XX wieku, bardzo często inaczej nazywane : panel dachowy, panel izolacyjny, panele dachowe, panele izolacyjne, panele warstwowe, płyta dwuwarstwowa, płyta dwuwarstwowa budowlana, płyta dwuwarstwowa dachowa, płyta dwuwarstwowa obornicka, posiadają stosunkowo prostą budowę. Materiał ten charakteryzuje się niską wagą. Panel dachowy produkowany jest na długość pod wymiar  i maszeroką gamę okładzin.Dobór płyt wynika z  potrzeb inwestora i może być stosowany na budynki magazynowe, budynki produkcyjne, czy budynki rolnicze.


Rys1. Schemat budowy płyty ściennej

Panele warstwowe składają się z obustronnej okładziny stalowej i wypełnienia, najczęściej pianką poliuretanową. Jako rdzeń płyt stosuje się również styropian oraz wełnę mineralną. Popularność tych paneli izolacyjnych wynika z ciągłego procesu modernizacji i udoskonalania do zmieniających się potrzeb rynku. Należy podkreślić, że długotrwałe bezawaryjne użytkowanie znalazło do dnia dzisiejszego bardzo wielu zwolenników.

 

Grubości płyt są dostosowane do potrzeb inwestorów oraz  wymogów wynikających          z prawa budowlanego i przepisów pożarowych stanowiących wymóg ochrony przeciwpożarowej w branży budowlanej. Poniżej przedstawiam największą różnicę wynikająca z właściwości zastosowanego rdzenia w panelach izolacyjnych, a mianowicie właściwości izolacyjne.  Po dokładne parametry techniczne, akustyczne oraz pożarowe płyt dwustronnych odsyłam na stronę producenta www.izopanel.pl .

Płyty dwuwarstwowe jak potocznie nazywane są płyty warstwowe możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie na :

  • płyty dachowe
  • płyty ścienne z widocznym mocowaniem
  • płyty ścienne z ukrytym mocowaniem
  • płyty chłodnicze

Opisywany materiał  dzięki swoim wielu zaletom stawia panele izolacyjne w czołówce materiałów budowlanych znajdujących wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Niewątpliwie największą zaletą paneli dachowych jak i paneli elewacyjnych jest ich niska cena zakupu. Kolejną bardzo dużą zaletą paneli warstwowych to, przy tej cenie zakupu, bardzo ciekawy design oraz co ważne możliwość montażu w układzie pionowym jak i poziomym. Mamy do wyboru wiele kolorów oraz różne profilowania okładzin stalowych płyt dwuwarstwowych.

Niezaprzeczalną zaletą płyty dwuwarstwowej budowlanej  jest niski koszt montażu, wynikający z czasu budowy oraz zminimalizowanego odpadu. Płyty dwuwarstwowe są bowiem produkowane pod zamówienie, dotyczy to grubości, koloru oraz długości.  Płyta dwuwarstwowa dachowa zapewnia nam przez długi czas /gwarancja obejmuje produkty do  5 lat/  bardzo dobre właściwości zachowania szczelności oraz nie wymaga od swoich użytkowników kosztownych prac konserwatorskich. Co ważne panele izolacyjne jak i płyty dwuwarstwowe posiadają krótki czas wytworzenia oraz dostawy na teren budowy. Dużą zaletą jest także niski koszt elementów wykończeniowych. Obróbki blacharskie, wkręty montażowe i uszczelnienia stanowią zaledwie 15% – 18% kosztu podstawowego materiału. Panel dachowy gwarantuje nam oszczędność podczas budowy oraz w trakcie użytkowania obiektów. Zauważalna i bezsporna jest oszczędność na kosztach ogrzewania.

Płyta dwuwarstwowa obornicka  jest obecnie szeroko stosowana w budownictwie. Ostatnie trzydzieści lat charakteryzuje się bardzo dużą dynamiką wykorzystania tych materiałów. Największymi obiektami, na których stosuje się płyty dwuwarstwowe to centra logistyczne i handlowe. Na dzień dzisiejszy panele dachowe bardzo często stosuje się na zadaszenia do budynków inwentarskich. Panel izolacyjny stosowany jest również powszechnie jako podsufitka w obiektach do przechowywania żywności, w chłodniach oraz mroźniach.

Różne źródła podają różne dane dotyczące produkcji produktów o nazwie płyta dwuwarstwowa budowlana oraz panele warstwowe. Szacowana ilość wyprodukowanego  materiału  w 2018 roku wynosiła   25 mln m2.

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE