Konstrukcje stalowe do budowy hal przemysłowych i magazynowych

Hale stalowe są jednym z najczęstszych wyborów wśród inwestorów planujących budowę takich obiektów jak: hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, handlowe (galerie handlowe, supermarkety), targowo-wystawiennicze, widowiskowo-sportowe, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, hale garażowe, warsztaty, sortownie owoców i warzyw, chłodnie, sortownie odpadów, hale dworcowe, hangary lotniskowe czy hale wykorzystywane w rolnictwie jako obory, stodoły, kurniki.

Powodem takiego wyboru jest krótki okres budowy oraz stosunkowo niski koszt. Hale stalowe w porównaniu do konstrukcji budowanych metodą żelbetonową są znacznie tańszym rozwiązaniem. Wykorzystanie wcześniej przygotowanych elementów konstrukcji pozwala na budowę hali w okresie kilku miesięcy. Niewątpliwą zaletą konstrukcji stalowej jest dopasowanie do indywidualnych potrzeb klienta oraz ich modyfikacji na etapie budowy za zgodą projektanta oraz kierownika budowy.  Dodatkowo obecnie hale stalowe posiadają właściwości izolacyjne i ochronne na zbliżonym poziomie do hal żelbetowych.

Zasady projektowania różnego rodzaju konstrukcji stalowych zawarto w PN-EN 1993 Eurokod 3, zbiorze 19 norm, z czego dotyczące projektowania obejmują budynki, mosty, wieże, maszty i kominy, silosy, zbiorniki i rurociągi, palowanie i grodzie, konstrukcje wsporcze suwnic. Pod nazwą konstrukcji stalowych rozumie się takie, w których główne elementy nośne są wykonane ze stali – belki, słupy, ramy, kraty, cięgna, powłoki itp. W stalach przeznaczonych na elementy nośne konstrukcji żelazo jest zawsze w przewadze pod względem masowym.

Wyróżniamy najczęściej trzy typy konstrukcji stalowych:

  • Pierwszy typ to konstrukcje stalowe w postaci szkieletów prętowych, płaskich i przestrzennych. Wykorzystuje się je do budowy hal stalowych, w których poszczególne elementy konstrukcji mogą być kratowe lub pełnościenne. Mogą również służyć jako szkielet wewnętrzny ramowy do wznoszenia budynków o dużej rozpiętości poprzecznej. Ponadto są idealne do wznoszenia konstrukcji dachu w budynkach żelbetowych, a także konstrukcji ramowych w instalacjach przemysłowych.
  • Drugi rodzaj to konstrukcje cięgnowe, które stosuje się w budowie dachów o bardzo dużych rozpiętościach oraz mostów wiszących.
  • Ostatni typ to konstrukcje stalowe powłokowe. Dedykowane są do budowy zbiorników z blach stalowych, w których przechowuje się ciecze lub materiały sypkie. W tego typu konstrukcji elementem nośnym zbiornika jest sama powierzchnia wykonana z zespawanych lub nitowanych blach stalowych.

Zalety wykorzystania stali przy budowie nowych obiektów przemysłowych:

  • stal jest sprężysta, dzięki temu może wrócić do pierwotnego kształtu nawet po zaprzestaniu działania na nią sił powodujących odkształcenie
  • stal jest udarna, a to oznacza, że jest odporna na obciążenia dynamiczne
  • jest też twarda: im więcej zawiera w swoim składzie węgla tym jest twardsza.
  • jest spawalna, można zatem łączyć jej elementy przy użyciu spawania
  • przy zastosowaniu właściwych powłok antykorozyjnych cechuje ją wysoka odporność na warunki atmosferyczne oraz na działanie środowiska
  • jest wytrzymała na rozciąganie oraz działanie innych sił

 

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE