Dojrzewalnia z płyt warstwowych

Dojrzewalnie owoców są budynkami magazynowymi, które dodatkowo umożliwiają ich dość nietypowe wykorzystanie. W obiektach tego typu symuluje się, przy wykorzystaniu odpowiednich technologii, zachodzące naturalnie w przyrodzie procesy dojrzewania.

Konieczność powstania dojrzewalni owoców spowodowany jest charakterystyką łańcucha produkcji owoców taki jak np. banany, mango, kiwi czy awokado. Ze względu na czas jaki dzieli zbieranie owoców na plantacjach od ich sprzedaży w odległych o tysiące kilometrów sklepach, konieczne jest ich zebranie przed pełnym dojrzeniem, a następnie transport w warunkach chłodniczych.

W uproszczeniu logistyka wygląda tu następująco: Producent –transport samochodami do portów- transport statkami(chłodniami) do portów w krajach odbiorcy – transport samochodami do dojrzewalni – transport samochodami do odbiorców.

Dojrzewalnie na pierwszy rzut oka z zewnątrz niczym nie wyróżnia się od innych magazynów obudowanych płytami warstwowymi.  Różnice dostrzeżemy dopiero wewnątrz hali. W każdym tego typu obiekcie znajdują się komory, w których przechowywane są w ściśle określonych warunkach owoce.

Komory najczęściej wykonuje się z płyt warstwowych, ze względu na bardzo dobre parametry termoizolacyjne, łatwość w uzyskaniu bardzo ważnej w komorach dojrzewalniczych szczelności jak  i ich nieskomplikowany montaż. Płyty warstwowe przy zastosowaniu  odpowiednio dobranych okładzin stalowych powlekanych powłokami lakierniczymi zapewniają wysoką odporność korozyjną, co również nie jest bez znaczenia ze względu na to, że w komorach wytwarzane są warunki symulujące klimat subtropikalny charakteryzujący się wysoką wilgotnością.

Możemy spotkać obecnie na polskim rynku firmy oferujące możliwość skorzystania z ich budynków będących jednocześnie magazynami, chłodniami, mroźniami jak i dojrzewalniami jednocześnie. Budowanie takich budynków w znacznym stopniu ułatwiają płyty warstwowe, dzięki temu że oferują zróżnicowane właściwości w zależności od zastosowanego w nich materiału termoizolacyjnego jakim może być pianka poliuretanowa(PUR) i poliizocyjanuratowa(PIR), wełna mineralna oraz styropian.

Firmy zajmujące się produkcją płyt warstwowych jak np. Izopanel oferują swoim klientom wszystkie niezbędne materiały konieczne do wykonania ścian, dachów oraz komór chłodni, czy dojrzewalni. Dzięki temu w jednym miejscu otrzymamy płyty warstwowe, obróbki, wkręty oraz wszystkie niezbędne uszczelniacze.

Izopanel dzięki dużemu doświadczeniu w produkcji płyt warstwowych i wieloletniej współpracy z firmami wykonawczymi posiada ogromną bazę wiedzy w zakresie oferowanych towarów.

Na stronie internetowej https://www.izopanel.pl/dokumentacja/katalogi/ producent udostępnia do pobrania katalogi techniczne ułatwiające projektantom i wykonawcom zapoznanie się wszystkimi parametrami technicznymi płyt warstwowych, jak odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie detali wpływających na końcowe parametry magazynu, chłodni czy dojrzewalni wykonanej z płyt warstwowych.

 

Izopanel sp. z o.o. 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Izopanel Sp. z o.o. UE